Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Miasto w powiecie lęborskim, w województwie pomorskim. Liczba mieszkańców: 3857 (2004 r.), powierzchnia: 14,8 km. kw.
 
Historia:
Pierwsza wzmianka w 1286 r. Prawa miejskie w 1357 roku. Łeba otrzymała je, gdy należała do państwa krzyżackiego (do tej pory ma czarny krzyż w herbie). Założoną przez Krzyżaków średniowieczną Łebę, która znajdowała się na zachodnim brzegu rzeki o tej samej nazwie, niszczyły jednak morskie nawałnice, zasypywały piaski wędrujących wydm.
Łebianie zbudowali więc w II poł. XVI wieku nowe miasteczko 2 km na wschód od starej Łeby. Stare miasteczko całkowicie przykryły piaski. Gdy przesypały się, po starej Łebie pozostały tylko ruiny XIV-wiecznego kościoła św. Mikołaja, pod którymi podobno ukryty jest skarb. Resztę zabudowań łebianie rozebrali budując nowe domy. 
W XVIII wieku Prusacy zamierzali zbudować koło Łeby wielki port morski, połączony z jeziorem Łebsko. W tym celu zaczęli nawet przekopywać kanał przez mierzeję, ostatecznie jednak zrezygnowali. Dziś miasteczko liczy ok. 4.200 mieszkańców. Żyją głównie z turystyki i z rybołówstwa, jednak w 2009 roku tylko dwa łebskie kutry wylosowały prawo do najbardziej dochodowych połowów dorszy. W Ustce - 27.
 
Warto zobaczyć:
Pozostałości po tajemniczym poligonie hitlerowskiej Luftwaffe w Rąbce, na którym testowano m.in. prototypy rakiet przeciwlotniczych Rheintochter ("Córa Renu") i balistycznych V4 Rheinbote ("Posłaniec Renu"), produkowanych przez firmę Rheinmetal Borsig. Rakiety "odwetowe" V-4 miały być prawdopodobnie przeznaczone do przenoszenia ładunków jądrowych (wystrzeliwano je aż pod Bornholm). W bunkrach jest galeria.
 
Atrakcje:
Możliwość spotkania z ex-księciem Heńkiem I Ruszewskim, biznesmenem - uzurpatorem, który w 1998 proklamował powstanie separatystycznego Księstwa Łebskiego, zaczął bić własną monetę i planował zorganizowanie dla siebie transfuzji krwi od przedstawiciela jednej z europejskich dynastii panujących. Wskutek niesnasek z lokalną arystokracją, Heniek I po kilku latach abdykował.