Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 (zielony 255,7-356,0 km) - Złakowo-Zaleskie-Starkowo-Pęplino-Ustka-Wytowno-Machowinko-Rowy-Smołdzino-Kluki-Skórzyno-Główczyce-Izbica-Żarnowska-Łeba-Stilo).

Uwaga Na odcinku Kluki-Izbica lub Kluki-Skórzyno są trudności w pokonaniu tras ze względu na podwyższony stan wód w kanałach, ich zarastanie oraz pojawianie się bobrów, które spiętrzają wody. Propozycja. Należy z Kluk udać się przez Smołdzino-Żelazo-Wierzchocino do drogi nr 213 prowadzącej do Główczyc.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Trasa rowerowa: 27 km

Partnerzy: Miasto Słupsk, APR Ziemia Słupska, Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjno Gospodarczy Szkół w Kobylnicy, Gmina Kobylnica, Gmina Smołdzino.

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień, ale są też inne – wyciszenia, głębokiej zadumy nad przemijaniem życia oraz refleksji nad sensem ludzkiego losu. Taki jest listopadowy dzień, Dzień Zaduszny, któremu towarzyszy wspomnienie zmarłych, czas zadumy i modlitwy za tych, którzy zakończyli ziemską drogę, za ich dusze. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle przypominające o wielkich zmarłych artystach, poetach, aktorach. To również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach, żołnierskich i powstańczych kwaterach cmentarnych, o miejscach straceń, obozach zagłady i miejscach pamięci narodowej. Zapalamy znicze także na grobach zapomnianych, których nie odwiedza już nikt bliski, na bezimiennych, polnych i leśnych mogiłach. Takie miejsca wiecznego spoczynku odwiedzili Szprychowicze w ramach rajdu rowerowego „Zaduszki ze Szprychą”.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Trasa rowerowa: 84 km

Partnerzy: Gmina Smołdzino, APR Ziemia Słupska, portal GoForFun, Miasto Słupsk, Gmina Kobylnica, Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjno Gospodarczy Szkół w Kobylnicy.

Słońce, błękit nieba, rześka bryza morska, szum morza, powietrze pełne jodu i piaszczysta plaża... Czy potrzeba czegoś więcej? Niby nie, jednak nam, miłośnikom dwóch kółek do pełni szczęścia potrzebny był „magiczny” pojazd jakim jest rower. Dwukołowy rumak zapewnił nam przeżycie niezapomnianych wrażeń podczas pokonywania trasy na odcinku Gdynia-Hel w ramach III rajdu rowerowego go to Hel.
Naszą przygodę zaczęliśmy podróżą pociągiem SKM do Gdyni, skąd był zaplanowany start rajdu. W Lęborku dosiadło się do nas dwóch kolegów, którzy polubili poznawanie świata z perspektywy dwóch kółek w towarzystwie Szprychowiczów. Po dotarciu na miejsce w pierwszej kolejności wybraliśmy się na wspólne śniadanie i ciepłą kawkę. Pogoda od rana była niepewna, ale wierzyliśmy, że jak zawsze Opatrzność nad nami czuwa i obejdzie się bez deszczu. Rajd zaczęliśmy z przygodami, błądząc po Estakadzie Kwiatkowskiego, gdyż okazało się, że nie ma przejazdu dla rowerzystów, co przyczyniło się do częściowej zmiany trasy. Dzięki pomocy mojego wujka, który wskazał nam drogę wyjazdu poza granice miasta, omijając zamknięty odcinek dla rowerzystów, mogliśmy kontynuować wyprawę bez większych opóźnień.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Trasa rowerowa: 42 km

 (relacla KTR Szprycha)
 

Większości z nas Ustka kojarzy się z portem rybackim, promenadą, plażą, słońcem, wakacjami oraz sosnowym lasem. Mało kto wie, że ta malownicza miejscowość ma ciekawą, militarną przeszłość i o mało co, zamiast kurortem, stałaby się twierdzą, gdyż w połowie lat 30-tych XX wieku Hitler planował zbudować w ówczesnym Stolpmünde jeden z ważniejszych portów handlowych III Rzeszy, który wraz z baterią miał stworzyć z kameralnego miasteczka prawdziwą wojenną twierdzę. Przez ten port miały być kierowane niemieckie towary do Gdańska, wówczas Wolnego Miasta, z ominięciem tzw. „polskiego korytarza” oddzielającego terytorium III Rzeszy od należących także do niej Prus Wschodnich bez polskich opłat tranzytowych. Do ukończenia dzieła zabrakło trzech lat. II wojna światowa przerwała prace w usteckim porcie, nie pozwoliła też na zakończenie instalacji baterii zaporowej i przeciwlotniczej Blücher. Część hitlerowskich budowli w Ustce przetrwała do dziś. Jakie były losy przed i powojenne Ustki, kim był tajemniczy feldmarszałek Blücher, jak wyglądały plany dalszej fortyfikacji wybrzeża? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas kolejnego rajdu rowerowego ze Szprychą „Śladami bunkrów Blüchera”, odwiedzając Twierdzę Ustka, po której tajemniczych zakamarkach oprowadził nas prawdziwy pasjonat i wysłannik historii, Pan Marcin Barnowski. Dla niego nie ma pytań bez odpowiedzi, nie istnieją tematy tabu, nie boi się nawet ducha Gebharda Leberechta von Blüchera, który podobno nocami unosi się nad maszynownią.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Trasa rowerowa: 29 km

Partnerzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, APR Ziemia Słupska, Miasto Słupsk, Gmina Kobylnica, Gmina Smołdzino, Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjno Gospodarczy Szkół w Kobylnicy.

Mikołajki to jeden z przyjemniejszych dni w roku, wypadający tradycyjnie 6 grudnia, czyli w dzień wspomnienia świętego Mikołaja biskupa z Miry. Żył on na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej i wsławił się rozdaniem całego swojego majątku ubogim, nie ujawniając swojej tożsamości. Biednym pannom ofiarowywał posag, żebrakom jedzenie. Zawsze pomagał w nocy, aby go nie rozpoznano. Obecnie jego relikwie znajdują się we Włoszech, w mieście Bari. Święty Mikołaj zapoczątkował zwyczaj bezinteresownego obdarowywania innych prezentami. Postać Mikołaja, jego kostium tradycyjne wzorowane były na wyglądzie duchownego: oprócz worka prezentów i białej brody miał posiadać pastorał biskupi, czerwoną czapę biskupią i płaszcz. Obecnie wygląd Świętego Mikołaja uległ przekształceniu pod wpływem kultury anglosaskiej – przypomina on raczej dużego krasnala ubranego w czerwony kubrak. Atrybutem współczesnego Mikołaja są olbrzymie sanie z zaprzęgiem reniferów, bowiem zgodnie z tradycją anglosaską ma on przybywać z odległej Laponii.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Trasa rowerowa: 48 km

Partnerzy: Miasto Słupsk, Gmina Kobylnica, Gmina Smołdzino, APR Ziemia Słupska, portal GoForFun,  Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjno Gospodarczy Szkół w Kobylnicy.

Nie ma prawdopodobnie produktu, z którego można by przygotować tyle smacznych dań co z ziemniaków. Na naszym stole zajmują one codziennie „honorowe” miejsce. Znakomicie smakują do ryby, mięsa, grzybów, warzyw. Gotowane i smażone, pieczone i tarte, mielone i suszone, duszone i faszerowane… Smaczne w każdej postaci. Przekonaliśmy się o tym podczas rajdu rowerowego na jubileuszowe, bo już dziesiąte Pokopki Słupskie do Karzniczki. Jest to Powiatowe Święto Ziemniaka organizowane na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian. Ma ono charakter pikniku, podczas którego prezentują się najwięksi producenci branży ziemniaczanej. Przyciąga wielu wystawców, rolników oraz kół gospodyń wiejskich, jak i wielu gości zainteresowanych stoiskami gastronomicznymi tychże kół, pokazami i konkursami kulinarnymi, zakupem ziemniaków, czy występami artystycznymi. Pokopki Słupskie to okazja do rozrywki dla całej rodziny, świetny sposób na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, więc i nas tam nie mogło zabraknąć.