Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trasa rowerowa: 69 km

Partnerzy: Miasto Słupsk, Gmina Kobylnica, Gmina Smołdzino, APR Ziemia Słupska, portal GoForFun,  Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjno Gospodarczy Szkół w Kobylnicy.

 14 września br wszyscy chętni mogli wybrać się ze szprychową rodzinką na dożynki do Główczyc w ramach rajdu rowerowego pod wdzięcznym hasłem „Szprycha na dożynkach powiatowych”. Niestety, tym razem nie mogłam uczestniczyć w wyprawie (czego żałuję), tak więc opis będzie opierał się na relacji osób, które tam były, miód i wino piły ;).
Dożynki to święto wywodzące się z jednego z największych, etnicznych świąt słowiańskich – Plonów, którego obchody przeprowadzane są w okresie przypadającym na równonoc jesienną. Współcześnie uroczystości dożynkowe mają zazwyczaj zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce - często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.
Tak też było podczas Święta Plonów w Główczycach, które zgodnie z tradycją rozpoczęto mszą dziękczynną w miejscowym kościele, skąd dożynkowy korowód mieszkańców, prowadzony przez niosących wspaniałe wieńce przedstawicieli poszczególnych sołectw przeszedł na stadion, gdzie odbywała się cała uroczystość. Po wręczeniu władzom powiatu bochenka chleba z tegorocznego ziarna oraz podziękowaniu za żniwny trud i życzenia wszystkiego dobrego rozpoczęto dożynkowe zabawy i występy ludowe. Odbył się m.in. turniej gmin powiatu słupskiego, podczas którego przedstawiciele kilku samorządów pokonywali różne przeszkody i sprawdzali się w rozmaitych konkursach zręcznościowych. W programie był również konkurs na dożynkowy chleb i wieniec oraz wybory Gospodarza i Gospodyni Roku 2013. Niewątpliwą dekoracją placu dożynkowego były ustawione wieńce dożynkowe, spośród których jury konkursowe wybrało najładniejszy wieniec dożynkowy. W formie dekoracji były też prezentowane najokazalsze płody rolne, a także wielkie figury gospodarza i gospodyni wiejskiej, z którymi co niektórzy uwieńczali się na fotkach. Każdy mógł również skosztować smacznych potraw ze straganów, a  było w czym wybierać…
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika. To święto plonów, święto dziękczynienia, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Jest to święto rolników. To święto przypomina nam wszystkim, że to dzięki ich pracy codziennie na nasze stoły trafia polski chleb.
Kończąc, w imieniu swoim i Prezesa STR Szprycha, składam na ręce naszego kolegi i członka Stowarzyszenia, Sławka Dudzińskiego, podziękowania za poprowadzenie rajdu.
Sylwia Okuń – STR Szprycha