Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kapliczka maryjna w Gałęzinowie, usytuowana przy skrzyżowaniu głównej ulicy, biegnącej przez Gałęzinowo i Wielichowo do Dodowa, z drogą Gałęzinowo - Charnowo.  Według lokalnej tradycji, pierwsza kapliczka ku czci Matki Bożej została zbudowana w tym miejscu przez murarza Franciszka Pożdała, prawdopodobnie jednego z pierwszych powojennych osadników w tej wsi (później przez wiele lat był pracownikiem Stoczni "Ustka"). Była to kapliczka dedykowana podobno Matce Bożej Częstochowskiej. Została poświęcona w 1947 roku przez ks. Gliszczyńskiego - pierwszego powojennego polskiego proboszcza rzymsko-katolickiej parafii Bruskowo Wielkie.

    Na zdjęciu: Poświęcenie pierwszej kapliczki w Gałęzinowie w 1947 roku.  Gałęzinowo kapliczka 1947

    W 2004 roku kapliczka została przebudowana, zmienił się jej kształt i wystrój. Według informacji pozyskanej od osoby zamieszkującej Gałęzinowo od 1969 roku, za radą kolejnego proboszcza parafii Bruskowo, w ramach renowacji zamieniono postać NMP Częstochowskiej na figrę maryjną, nawiązującą do objawień w Fatimie w 1917 roku.

        Po przebudowie w 2004 roku cokół kapliczki nadal stał na masywnym, schodkowym betonowym fundamencie, przez co figura maryjna znajdowała się dość wysoko, wydatnie wyeksponowana. Tak uwieczniona została w albumie Jana Maziejuka "Kapliczki w powiecie słupskim - znaki pamięci i wiary", Słupsk 2020.

                                                                                                Kapliczka w 2019 roku Fot. Jan Maziejuk.

 

            Pod koniec II dekady XXI wieku masywne "schodki" z 1947 roku zostały rozbite i usunięte, prawdopodobnie z powodów estetycznych, wskutek czego wysokość konstrukcji została wydatnie zmniejszona.  Plac w miejscu betonu wybrukowany został kamienną kostką.

 

Zdjęcia kapliczki z 2020 roku:

    Usytuowanie kapliczki względem drogi w stronę StrzelinaKapliczka Matki Bożej Fatimskiej w  Gałezinowie

 

Postać z wizji pastuszków z 1917 roku.

 

Figura Matki Bożej Fatimskiej

 

 

 

 

 

 

 

Literatura: Jan Maziejuk (zdjęcia i informacje), "Kapliczki w powiecie słupskim - znaki pamięci i wiary", Słupsk 2020, Marcin Barnowski, "Stapianie się światów. Kronika Gminy Słupsk, Głobino 2017.