Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Symboliczny grób Schubringów na cmentarzu w Duninowie - obelisk upamiętniający dwóch niemieckich żołnierzy, prawdopodobnie z Duninowa, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Usytuowany jest na cmentarzu parafialnym w Duninowie, w pobliżu cmentarnej kaplicy. Upamiętnia Martina Schubringa, porucznika lotnictwa i jego brata Maxa. To narzutowy głaz z wyrytymi imionami, nazwiskami, stopniami wojskowymi poległych oraz datami wyznaczającymi okres ich krótkiego ziemskiego życia. Poumierali młodo. Martin Schubring żył tylko 25 lat, a jego brat - 28 lat. 
Maz zginął w sierpniu 1917 roku w Rumunii. Służył jako porucznik w pomorskim 32. Rezerwowym Pułku Piechoty. Martin był natomiast porucznikiem lotnictwa. W kamieniu do dziś czytelny jest jego stopień wojskowy: "fliegerleutnant". Służył w F.A.R. 275. (275. Pułk Artylerii Polowej), który pod koniec wojny wchodził w skład 85. Dywizji Landwehry, walczącej z armią rosyjską na terenach Prus Wschodnich, Królestwa Polskiego, Galicji i Rosji. 
Martin Schubring zginął w Hagenau. Działała tam wówczas jedna z wielu niemieckich szkół lotniczych. Człowiek, którego symboliczny grób znajduje się wciąż jeszcze w Duninowie, najprawdopodobniej zginął więc podczas jakiegoś lotniczego wypadku. Głaz zapewne w okresie międzywojennym umieściła na cmentarzu rodzina obu poległych dwudziestolatków. W kamieniu widać ślady po śrubach. Prawdopodobnie było nimi przymocowane do obelisku jako symboliczna ozdoba śmigło lotnicze albo - jak domniemywa Warcisław Machura, słupski badacz epitafiów i pomników żołnierskich - charakterystyczny niemiecki żelazny krzyż.