Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Andrzej Lepper (ur. 13 czerwca 1954 w Stowięcinie, zm. 5 sierpnia 2011 w Warszawie - działacz rolniczych związków zawodowych Samoobrona, polityk, poseł na Sejm RP od 2001 do 2007 roku, wicepremier rządu RP w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006 - 2007. 

Urodził się w Stowięcinie w powiecie słupskim 13 czerwca 1954 roku. Do szkoły zawodowej uczęszczał w Słupsku, w młodości trenował boks, był zawodnikiem klubu Czarni Słupsk. W 1974 roku ukończył Państwowe Technikum Rolnicze w Sypniewie. Nie przystąpił do egzaminu maturalnego. 

Po odbyciu dwuletniej zasadniczej służby wojskowej pracował w państwowych gospodarstwach rolnych na terenie dzisiejszego powiatu słupskiego. M.in. w Stacji Hodowli Roslin w Górzynie oraz w PGR w Rzechcinie. W 1977 roku został kierownikiem Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kusicach. Funkcję tę pełnił do 1980 roku, kiedy to osiadł w Zielnowie w gminie Darłowo i zaczął prowadzić prywatne gospodarstwo rolne.

 

Działalność polityczna

W okresie pracy w pegeerach, od 1977 do 1980 r. A. Lepper należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W okresie reformy Leszka Balcerowicza wpadł, podobnie jak wielu innych rolników inwestujących w modernizacje swoich gospodarstw rolnych w latach 80., w pętlę kredytową, polegającą na nagłej zmianie i gwałtownemu wzrostowi stopy oprocentowania zaciągniętych kredytów. Na fali rolniczych protestów stworzył w 1991 roku Związek Zawodowy Rolników "Samoobrona". Organizował gwałtowne protesty w całym kraju, m.in. w 1994 roku w Kobylnicy pod Słupskiem kierował akcją przeciwko zarządcy komisarycznemu zadłużonego gospodarstwa ogrodniczego. Zarządca w wyniku tej akcji został wychłostany. 

Pod koniec lat 90. Samoobrona organizowała w ramach protestów blokady dróg. W latach 1998 - 2001 Lepper był radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Na fali popularności wśród mieszkańców wsi i małych miast, w 2001 roku wprowadził Samoobronę do Sejmu RP i sam zdobył mandat poselski. Ponownie udało mu się to także w wyborach w 2005 roku.

Czterokrotnie kandydował w wyborach prezydenckich. W 1995 roku zdobył 1,32 proc. ważnych głosów, w 2000 r. - 3,05 proc., a w 2005 r. - 15,11 proc, uzyskując w pierwszej turze trzecie miejsce, za Donaldem Tuskiem i Lechem Kaczyńskim. 

W wyborach prezydenckich w 2010 roku zdobył około 1,4 proc. ważnych głosów.

W 2005 roku, po fiasku rozmów koalicyjnych między Prawem i Sprawiedliwością, a Platformą Obywatelską, najpierw jako lider Samoobrony poparł PiSowski rząd Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie zawiązał koalicję parlamentarną Samoobrony z PiS i Ligą Polskich Rodzin, w konsekwencji czego został wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego. W obu tych rządach pełnił też funkcję ministra rolnictwa. 

22 września został odwołany z funkcji rządowych przez prezydenta wskutek konfliktu z PiS i premierem Kaczyńskim na tle propozycji budżetowych. Kaczyński nazwał wówczas Leppera warchołem, a Lepper Kaczyńskiego - chamem. Wrócił do rządu 16 października 2006 roku, ale ponownie został odwołany 9 lipca 2007 roku, w związku z aferą gruntową. 

W grudniu 2006 toku Lepper oraz Stanisław Łyżwiński zostali oskarżeni przez Anetę Krawczyk, działaczkę Samoobrony i pracownicę biura poselskiego S. Łyżwińskiego o to, że obaj wykorzystywali ją seksualnie. W słynnej seksaferze Lepper został skazany 11 lutego 2010 roku na karę więzienia w wysokości 2 lat i 3 miesięcy.

Zmarł 5 sierpnia 2011 w Warszawie, według źródeł policyjnych popełnił samobójstwo przez powieszenie, brak poszlak co do udziału osób trzecich. Został znaleziony martwy w siedzibie partii.