Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Anons zamieszczony w dodatku ogłoszeniowym do "Amtsblatt der preussischen Regierung zu Koeslin" z 25 grudnia 1844 roku. Informował, że rodzeństwo Schon (prawdopodobnie wnuki Johanna Beniamina Planitzera, dzieci jego córki, która wyszła za Schona) zamierza sprzedać lub wydzierżawić z wolnej ręki dobra rycerskie Warblewo (Alt Warbelow) wraz z folwarkiem Warblewko (Neu-Warbelow), położone w odległości mili od Słupska i ½ mili od szosy gdańskiej, z całym inwentarzem żywym i martwym.

Według anonsu, w 1844 roku powierzchnia dóbr wynosiła cztery tysiące i kilkaset morgów, z czego przypadało po około:

- 2000 morgów na póla "pod pługiem",

- 800 morgów na wrzosowiska (Haideland),

- 1100 morgów na lasy, przeważnie sosnowe, w dobrym stanie,

- 200 morgów na łąki.

Dalej podano, że dobra przynoszą rocznie około 400 talarów ze świadczeń w gotówce. Rekomendowano dobre kopalnie torfu i mułu oraz położenie – "jedno z najpiękniejszych w okolicy". Ziemię określono jako dobrej jakości. Godny pochwały - stan techniczny budynków. Wymagana zaliczka w przypadku kupna - niewielka. Osoby reflektujące proszono o kontakt z generalnym pełnomocnikiem właścicieli, porucznikiem Hoffmannem w Słupsku.

W 1845 roku Warblewo wraz z Warblewkiem nabył porucznik Meier z słupskiego pułku huzarów nr 5. (Bluecher-Husaren), od którego następnie - po 7 latach, odkupił je słynny ornitolog von Homeyer.

Ogłoszenie o sprzedaży dóbr rycersklich Warblewo przez rodzeństwo Schon z grudnia 1844 roku.

Źródło: Amtsblatt der preussischen Regierung zu Koeslin 1844, dodatek ogłoszeniowy „Oeffentlicher Anzeiger” do nr 52 z 25 grudnia 1844