Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trasa rowerowa: 8 km

Partnerzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Gmina Kobylnica, Miasto Słupsk, APR "Ziemia Słupska", Gmina Smołdzino, Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, Zielone Serce Pomorza.

 Za nami VIII Europejska Noc Muzeów, czyli święto kultury. To wyjątkowa noc, kiedy nawet najbardziej zapracowani i zabiegani znajdują czas na odwiedzenie muzeum. Tego dnia do późnych godzin wieczornych ujawniane są tajemnice i sekrety zza kulis galerii, muzeów czy centrów kultury. Wszyscy zainteresowani mają okazję wyjść na spotkanie z historią danego miasta w nocnej scenerii. W tę jedyną noc, oprócz stałych ekspozycji, można obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładów, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, koncertach, projekcjach filmów. Oferta jest tak bogata, że nie sposób nadążyć ze wszystkim, należy wybrać najbardziej interesujące dla siebie propozycje. STR Szprycha również się przyłączyła organizując po raz trzeci nocny rajd rowerowy „Noc Muzeów”.
Zachmurzenie i deszcz nie odstraszyły miłośników dwóch kółek i na miejsce zbiórki, tym razem pod Biblioteką Miejską, zebrała się spora grupa osób w różnym przedziale wiekowym. Były również osoby z lęborskiego stowarzyszenia Lew Lębork. Po dokonaniu rejestracji wszystkich uczestników i rozdaniu pamiątkowych magnesów wyruszyliśmy ulicami miasta Słupska z przewodnikiem na czele, który podczas przejazdu przybliżył nam historię tego pięknego miasta. Poznaliśmy Słupsk z zupełnie innej perspektywy, jako miasto pełne tajemnic, przeżywające w przeszłości radości i dramaty. To, że jest piękne widzimy na co dzień, ale jego historia dla wielu mieszkańców to czarna magia... Nadmienię jeszcze, iż naszym przewodnikiem był Tomasz Urbaniak, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Słupskiej i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, autor wielu publikacji dotyczących Słupska jak i Ziemi Słupskiej, który z uporem maniaka stara się poszukiwać prawdziwej historii naszego miasta i regionu.
Podczas przejazdu wybrane osoby ze stowarzyszenia bacznie się przyglądały wszystkim uczestnikom. Dlaczego? Przydzielono im funkcję jury, którego zadaniem było wyłonienie zwycięzców w dwóch konkurencjach, a mianowicie rowerowa elegancja „Cycle Chic” oraz najlepiej rozświetlony rower. Niektórzy zdecydowali się na wzięcie udziału w dwóch kategoriach. Cieszy nas, że uczestniczy naszych rajdów chętnie korzystają z dodatkowych atrakcji oraz biorą udział w konkurencjach – nie tylko młodzież, ale też Ci starsi wiekiem, za to młodzi duchem. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na zakończenie rajdu przed Biblioteką Miejską. Wybór nie był łatwy, trzeba było jednak wybrać trójkę najlepszych w każdej kategorii. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców. Najlepszymi z najlepszych okazali się: Małgorzata Matis za rowerową elegancję w kategorii Pań oraz Radosław Karaś ze swoją rodzinką, którzy wygrali w dwóch kategoriach – rowerowa elegancja i najbardziej rozświetlony rower, tym samym obalając mit, że na rowerze nie można jeździć w garniturze czy szpilkach. Po wyłonieniu zwycięzców Prezes STR Szprycha, Wojciech Kleban, wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy, również tym ze srebrnym i brązowym medalem, a także dziękujemy wszystkim za pomysłowość, wspólną zabawę i zaangażowanie.
Następnie, aby tradycji stała się zadość, odbyło się losowanie upominków rowerowo-turystycznych ufundowanych przez stowarzyszenie, sponsorów i darczyńców. Wszystkim szczęśliwcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Rajd zakończyliśmy podziękowaniem złożonym na ręce naszego przewodnika, Pana Tomasza Urbaniaka, za ciekawą lekcję historii. To dzięki takim pasjonatom tak wiele dowiadujemy się o tym, co minęło…

MAPA

Sylwia Okuń – STR Szprycha